Staying informed?

Wist u dat uw browser verouderd is?

Om de best mogelijke gebruikerservaring van onze website te krijgen raden wij u aan om uw browser te upgraden naar een nieuwere versie of een andere browser. Klik op de upgrade button om naar de download pagina te gaan.

Upgrade hier uw browser
Ga verder op eigen risico

Archive

Afrika Festival Hertme programme from 1989 onwards

2018:

Namibian Tales - ‘Kalahari Encounters’ (Namibia)África Negra (São Tomé)Bande à Pied Follow Jah (Haïti)Rajery (Madagascar), Togo All Stars (Togo), Pachibaba (Réunion/France), de Palenque à Matongé (Colombia/Congo), Sona Jobarteh (the Gambia), Eusébia (Madagascar), Chartwell Dutiro & Spirit Talk Mbira (Zimbabwe), Debademba (Burkina Faso/Mali), Alpha Blondy & The Solar System (Ivory Coast)

2017

Opening: documentary "Mali Blues"

29ste Festival: Rajab Suleiman & Kithara (Zanzibar, Tanzania), Mali's Caravane Culturele pour la paix (Ali Farka Touré Band & Terakaft), Chalo Correia (Angola), Rokia Traoré (Mali), Jupiter & Okwess (DR Congo), Dele Sosimi Afrobeat Orchestra (Nigeria/UK), Trio Da Kali (Mali), Eyo'nlé Brass Band (Benin), Dieuf Dieul de Thiès (Senegal), Mamadou Diabaté & Percussion Mania (Burkina Faso), Oumou Sangaré (Mali)

2016

Opening: lecture 'Voudoo muzic from New Orleans to West-Africa' by Leendert van der Valk. Lecture 'Travels in Africa and the Africa Festival' by Rob Lokin.

28th Festival: Oum (Morocco), Moh! Kouyaté (Guinée Conakry), Orlando Julius & the Heliocentrics (Nigeria/GB), Songhoy Blues (Mali), Pat Thomas & Kwashibu Area Band (Ghana), Odemba OK Jazz Allstars & Sam Mangwana (DR Congo), Karyna Gomes (Guinea-Bissau), Bamba Wassoulou Groove (Mali), Orchestre Les Mangelepa (Kenya), Yousou N'Dour et Le Super Étoile de Dakar (Senegal)

2015

27th Festival: Caravane Culturelle de la Paix (Mali), Chouk Bwa Libète (Haiti), Sékouba Bambino (Guinée Conakry), Kidsgear Childrens Choir (Uganda), Neuza (Cabo Verde), Sekou Kouyate (Guinée Conakry), Lindigo (Réunion), Kassé Mady Diabaté (Mali), Kasai Allstars (DR Congo),Vaudou Game (Togo/France), Abavuki (South Africa), Mahmoud Ahmed & Badume's Band (Ethiopia).

2014

26th Festival: Aziz Sahmaoui & University of Gnawa (Morocco/Senegal), BKO Quintet (Mali), Nancy Vieira (Cabo Verde), The Ghana Bigshots(Ghana), Black Bazar (DR Congo), Debademba (Burkina Faso/Mali), Teta (Madagascar), Mamar Kassey (Niger), Fendika & Circus Debre Berhan(Ethiopia), Les Ambassadeurs with Salif Keita (Mali), Habib Koité (Mali).

2013

25th Festival: King Ayisoba & Band (Ghana), Kidsgear Children's Choir (Uganda), Bassekou Kouyaté & Ngoni Ba (Mali), Salif Keita (Mali), Bonga (Angola), Tony Allen (Nigeria), Rajery (Madagascar), Burundi Drummers (Burundi), Oliver 'Tuku' Mtukudzi & The Black Spirits (Zimbabwe),Richard Bona (Cameroon), Daby Touré (Mauritania)

2012

Opening: documentary "La Dance de Jupiter"

24th Festival: Menwar (Mauritius), Super Mama Djombo (Guinea-Bissau), Jupiter & Okwess International (RD Congo), Danyèl Waro (Réunion), Conjunto Angola 70 (Angola), JuJu – Juldeh Camara & Justin Adams (the Gambia/UK), Boubacar Traoré – Kar Kar (Mali), Mansa Camio & Ensemble Doundoumba (Guinea), Sia Tolno (Guinée), Hugh Masekela (South Africa), Samba Mapangala & Orchestra Virunga (Kenya)

2011,

Opening: documentary Benda Bilili!Kidsgear Children's Choir (Uganda)

23rd Festival: Baba Sissoko & the Mali Tamani Revolution (Mali), Khaira Arby (Mali), Orchestre Poly-Rythmo de Cotonou (Benin), Mayra Andrade (Cabo Verde), Staff Benda Bilili (Democratic Republic Congo)Damily (Madagascar), Julien Dembélé (Mali), Kidsgear Children's Choir (Uganda), Rango (Egypt/South Sudan), Kareyce Fotso (Kameroen) Naïnako (Madagascar), Seun Kuti & Egypt 80 (Nigeria)

2010,

Opening: documentary on the Zawose Family: "Lay Down Your Hearts", performance of three members of the Zawose Familydocumentary "Van Passie tot Podium" (from Passion to Podium) by Ton Kraaijenvanger and Leo Sijtsma, film "Djembefola" by Laurent Chevallier on Mamady Keita, lecture: Indépendance Cha-Cha: 50 years of African Pop by Stan Rijven

22th Festival: Sauti Sol & Stan (Kenya), Mariana Ramos (Cabo Verde), Fatoumata Diawara (Mali), Mokoomba (Zimbabwe), Ebo Taylor & Bonze Konkoma (Ghana), Carlou D (Senegal), 4 Étoiles (Congo), Afel Bocoum & Alkibar (Mali), Faso Denya (Burkina Faso), Mariem Hassan (Western Sahara), Ba Cissoko (Guinea-Conakry), Aurelio Martinez (Honduras)

2009,

Opening: Film: "I Bring What I Love", documentary on Youssou N'Dour (Elisabeth Chai Vasarhelyi), Les Gnawa de Marrakech

21th Festival: Fanfare Eyo'nle (Benin), The Zawose Family (Tanzania), Eneida Marta (Guinea-Bissau0, Nuru Kane & Bayefall Gnawa(Senegal/Morocco), Blick Bassy (Cameroon)Dobet Gnahoré (Ivory Coast, Bana OK met Josky Kiambukuta (DR Congo), Culture Musical Club met Bi Kidude (Zanzibar/Tanzania), Kasai Allstars (DR Congo), Mamady Keïta & Sewa Kan (Guinea-Conakry), Les Espoirs de Coronthie (Guinea-Conakry)

2008,
Opening: Etran Finatawa (Niger), Film: "Bamako" (2006 Abderrahmane Sissako)
20th Festival: Dizu Plaatjies Ibuyambo Ensemble (South Africa), Circus Afrisinia Ethiopia (Ethiopië), Kenge Kenge (Kenya), Terakaft (Adrar/Mali),Daby Touré, (Mauritania/Senegal/France), Lura (Cabo Verde), Ballou Canta & Luciana & Pool Malebo Orchestra (RD Congo), Lomani & Ecurie Maloba (RD Congo/Angola), Circus Afrisinia Ethiopia (Ethiopia), Mamar Kassey (Niger), Alèmayèhu Eshèté & Badume's Band (Ethiopia), Vieux Farka Touré (Mali)

2007,

Opening: La Symphonie de la Kora (Mali), Lecture titled: "Dogon-masks and the new life" by Prof. Dr. Wouter van BeekFilm: Tsotsi 2005 (South Africa / Great Britain)

19th festival: Yamo Yamo, Ivory Coast, Koo Nimo Palmwine Quartet, Ghana, Adama Yalomba, Mali, Bonga, Angola, Regis Gizavo, Justin Vali, Erick Manana, Fenoamby, MadagaskarAmazones, female master drummers, Guinea, Awa de Sangha (Dogon) Mali , Bassekou Kouyaté & Ngoni Ba, Mali, Mlimani Park Orchestra, Tanzania, Kristo Numpuby, Cameroon

2006,

Opening: Fanfare Kimbanguiste (DRC), Women Unite Sénégal (Senegal), film "Moolaadé" by director Sembene Ousmane.

18th festival: Tahoungan (Togo), Rimbaax (Senegal), Bayuda du Kasaï (DRC), Eyuphuro & Ali Faque (Mozambique), Rajery (Madagascar), Zaïko Langa-Langa (DRC), Foli-Kan (Guinea), Burundi Drummers (Burundi), Djelimady Tounkara (Mali), Mahotella Queens (South Africa), Cheikh Lô (Senegal)

2005,

Opening: lecture"popular African music" by Günther GretzIsimanjemanje (South Africa); lecture "Jazz returns to Africa" by Prof. John Collins from Ghana, film "Amandla! A Revolution In Four Part Harmony" (2002, South Africa / USA Lee Hirsch).

17th Festival: Sokan (Burkina Faso), Zuma Zuma (Kenya), Etran Finatawa (Niger), Nino Galissa (Guinee-Bissau), Afro-Salseros de Sénégal(Senegal), Kékélé (DRC), Umuco w'abarundi (Burundi), Jaay Naffi, (Senegal), Mahmoud Ahmed (Ethiopia), Odemba OK Rumba All Stars & Madilu (DRC)

2004,

Opening: Roman Catholic pentecost mass with the Ghanese "All Saints" ChoirFakoly (Mali), Documentary on the 3rd "Festival au Désert" in Mali with an introduction by Rob Lokin accompanied with slides and live recordings.

16th Festival: La Troupe AWA de Sangha (Dogon-Mali), Yelemba d'Abidjan (Ivory Coast), Erik Aliana & Korongo Jam (Cameroon), Gangbé Brass Band (Benin), Ba Cissoko (Guinea), Femi Kuti & The Positive Force (Nigeria), Manecas Costa (Guinée Bissau), Jaojoby, Madagascar.

2003,

Opening: La Troupe Saaba (Burkina Faso), lecture "Early Philips-recordings in Afrika" by Fred Gales.

15th Festival: Adesa (Ghana), Aly N'Diaye Rose (Senegal), Minyeshu & Chewata (Ethiopia), Spirit Talk Mbira & Chartwell Dutiro (Zimbabwe), Tabu Ley Rochereau (DRC), Tito Paris (Cabo Verde), Djem's Nzau & Groupe Kapia (DRC), Badenya - Les Frères Coulibaly (Burkina Faso), Salto Jamboree (Kenya), Bembeya Jazz (Guinea), Afel Bocoum (Mali).

2002,

Opening: Noyam (Ghana), lecture "Afrikacan popular music in West-Africa" by Prof.John Collins from Ghana.

14th Festival: Smilin' Osei & Band (Ghana), Omar Pene & Le Super Diamono de Dakar (Senegal), Molopo Choral Artists (South Africa), Black Jambo(Kenya), Tinariwen (Mali), Ensemble IDEAL (Togo), Orchestra Baobab (Senegal), Sally Nyolo (Cameroon).

2001,

Opening: Daande Sahel (Burkina Faso), lecture "Disappearing music genres, Central and Southern Africa" by Michael Baird.

13th Festival: Solo Ndinga & Alliance Nord Sud (DRC), Bonga (Angola), Nigerian Cultural Ensemble (Nigeria), Troupe Djiguiya (Burkina Faso), African Highlife All-Stars (Ghana), Lágbájá -"The Mask" (Nigeria).

2000,

Opening: Yange Yange (Tanzania), lecture with historical video recordings on African music by Rob Lokin.

12th Festival: Rabasa (Cabo Verde), Jaojoby (Madagascar), Adesa (Ghana), Africa Unite (Ethiopia/Sudan), Voodoo Brass Band (Benin), Mama Diabaté, Sayon Diabaté, Sona Diabaté & Band (Guinea), Oliver "TUKU" Mtukudzi & The Black Spirits (Zimbabwe).

1999,

Opening: lecture "Music from Africa" by Gerrit KalsbeekMassa Konaté & ensemble Eniko (Burkina Faso).

11th Festival: Alnur Algelani & Band (Sudan), Super Cayor de Dakar (Senegal), Idutywa Teachers Choir (South Africa), Zanzibar National Troupe(Tanzania), Aly N'Diaye Rose Percussion Orchestra (Senegal), Distro Kuomboka (Zambia), Lepiera Miary & Sairy Group (Madagascar).

1998,

Opening: Nnanga Ensemble (Uganda), lecture "African music does not exist" by Stan Rijven, feature film "Rabi" by Gaston Kaboré (Burkina Faso).

10th Festival: Novissi (Togo), Smiling Osei Band (Ghana), Habib Koité & Bamada (Mali), Circus Ethiopia (Ethiopia), Viva La Musica - nouvelle ecriture (Congo), Super Cayor de Dakar (Senegal).

1997,

9th Festival: Yama Yama (Ghana), Gumbezarte & Maio Coopé (Guinea-Bissau), Bidiiw (Senegal), Boubacar Traoré alias "Kar Kar" (Mali), Algap Kenya Theatre Troupe (Kenya), Abdul Tee-Jay's Rökötö (Sierra Leone).

1996,

8th Festival: Adzido Pan African Dance Ensemble (Ghana), Zico-man "Dalai-Lama" & Formule 1 (Zaire), Balafon (Togo), Ethiop Folklore Group(Ethiopia), Habib Koité & Bamada (Mali).

1995,

7th Festival: Remmy Ongala & Orchestra Super Matimila (Tanzania), Milorho (Mozambique), Farafina (Burkina Faso), Double Rock Kawina(Surinam), Les Champions du Zaïre (Zaire).

1994,

6th Festival: Makwaela Dos TPM (Mozambique), Ifang Bondi (the Gambia), Abebe Daniël (Ethiopia), Tsu Tsu Blema (Ghana), Ballet Theatre Lemba(Congo-Brazzaville), DDC Mlimani Park Orchestra (Tanzania).

1993,

5th Festival: Fatala (Guinea), Oumou Sangare (Mali), Ballet Nimba (Guinea), Tchico Tchicaya & Soukous Machine (Congo-Brazzavile).

1992,

Opening: Film "Yeelen" from Mali,

4de Festival: Fatala (Guineé), Alou Fané (Mali), Bilima (Zaïre), Ntesa Dalienst et le Maquisard (Zaïre).

1991,

Opening: Film "Tilai" from Burkina Faso,

3rd Festival: Fotomocoba (Mali), Ballet Theatre Lokolé (Congo-Brazzaville), African

Salimata (Guinea), Simba Wanyika (Kenya).

1990,

2nd Afrika day 19 Aug: Soundiata (Guinea), Lazare Ali Nkeouma (Zaire).

1989,

1st Afrika day 18 June: Logoin de Toma (Burkina Faso) and more